mikroregion STONÁVKA
Třanovice 250
739 53
tel: 558 695 317
email: starosta@komorni-lhotka.cz


zpět

Cestopisné besedy na Prašivé


25.11.2016 07:23 Cestovatelská promítání na Prašivé.
Již druhým rokem se pravidelně v chatě Prašivá konají oblíbené a hojně navštěvované cestopisné besedy s promítáním. A chataři již naplánovali další termíny na příští období, kam jste srdečně zváni.
Vstupné je tradičně dobrovolné a veškerý zisk bude věnován na obnovu historické chaty Prašivá.

Termíny:
3. prosince od 18:00 - beseda "Pěšky kolem světa" - 1. a jediný Čech Petr Hirsch na cestě za velkým snem
Zkoušeli jste někdy důkladně využít ten nejstarší a nejpřirozenější dopravní prostředek, vlastní nohy? Přes 16000 km pěšího putování a 31 měsíců na cestě z domova ve Dvoře Králové nad Labem k třem poutním místům křesťanství. Santiago de Compostela ve Španělsku, Řím v Itálii a Jeruzalém v Izraeli. Pojďte se projít po stezkách a poutních cestách, kde se psala historie. Společně celkem navštívíme 21 států Evropy a Blízkého východu rychlostí do 5 km/h v poutavém vyprávění osobního příběhu o pohnutkách, proč na podobnou cestu vyrazit, spojeného s promítáním autorských fotografií. Po svých totiž poznáte svět jinak. Možná nenavštívíte všechna turisticky zajímavá místa v co nejkratším čase, zato zblízka a do hloubky poznáte místní kulturu, zvyky i domorodce, kteří si Vás pozvou třeba až do domu.
Vstupné dobrovolné - bude věnováno na obnovu chaty Prašivá.

21. prosince od 18:00 – beseda „Zakleté Himálaje aneb jak jsem tam zase nic nevylezl…“ – promítá horolezec Libor Uher
Počtvrté a zase nic! Je to jako na houpačce! Jednou jsi nahoře a jednou jsi dole.
Můj výškový rekord v Himálajích je 8400m. Všude jinde by to stačilo na "Vršek" né tak na Everestu! Můj letošní pokus prolomit zakletí tibetských Himálají se opět nepodařil!

7. ledna od 18:00 – beseda „Dobrosrdečný Pákistán. Nevěříte? Přijďte!“ – promítá Martin Stiller
S chatařem Martinem vyrazíme tentokráte do pákistánských velehor Karakorám a Himálaj. Projedeme se po legendární silnici Karakoram Highway, kde zažijeme nebezpečné sesuvy půdy a mnohdy se budeme modlit, abychom dojeli do cíle. Během treků v severním Pákistánu v oblasti Hushe, Hunza, Nanga Parbat, Masherbrum a Rakaposhi navštívíme mnoho měst a vesniček a společně zjistíme, jak dobrosrdečný, přátelský a pohostinný je pákistánský národ. Zavítejte s námi do této krásné a vzdálené horské krajiny a přesvědčte se, že opravdu není čeho se bát!

18. ledna od 18:00 – beseda „SKOTSKO“ – promítá cestovatel Marek Džupin
Fotografie se sluníčkem i skotským deštíkem, od jižního obranného valu až po severní majáky skrz národní park a ostrov Sky. Vyprávění jak se cestuje po Skotsku a tipy, na co byste určitě neměli zapomenout. To vše v podání zkušeného fotografa a cestovatele.

15. února od 18:00 – beseda „K2 – vzduchem je to rychlejší“ – promítá dobrodruh paraglista Dalibor Carbol
O dobývání hor vzdušnou cestou, bivakovém létání v nejvyšších horách světa a o paraglidingu jako takovém popovídá Dalibor Carbol, který jako první na světě doletěl přes divoké hřebeny Karakorámu ke K2.4. března od 18:00 – beseda „Na lyžích napříč Grónskem“ – promítá dobrodruh Zdeněk Lyčka
Čtyřčlenná dánsko-česká výprava BIG ICE EXPEDITION 2011 napříč grónským ledovcem urazila za 28 dní na lyžích téměř 600 km, a to v nejchladnějším dubnu, který byl kdy v této části světa zaznamenán. Přednáška o cestě bílou pustinou připomíná dobrodružné klukovské výpravy, ale nezakrývá, že i přes dnešní skoro dokonalé zabezpečení může jít o život. Nakladatelství Argo vydalo v roce 2012 na základě expedičního deníku Zdeňka Lyčky knihu „Na lyžích napříč Grónskem / Reportáž z míst, kde ani polární lišky nedávají dobrou noc".


15. března od 18:00 – beseda „ISLAS AFORTUNADAS – Kanárské ostrovy“ – promítá Mája Balatková
Kdo si myslí, že se na Kanárské ostrovy jezdí jen za mořem a bronzovým opálením, je vedle jak ta pinie. Kanáry lákají duši dobrodruha hlavně všudypřítomnými sopečnými kužely, krátery, písečnými dunami, jehličnatými háji, vavřínovými pralesy, rozkvetlými loukami a svěží vůní vzduchu nasyceného solí. Co ostrov, to jiná krajina, lidé, atmosféra. A když po horské túře,lezecké výpravě či cyklovýletě polechtá člověk chuťové buňky kanárským rumem nebo čerstvou rybou, spatří náhle v souostroví ráj na zemi ... .


19.dubna od 18:00 – beseda „Indonésie a Malajsie na vlastní pěst“ – promítá cestovatel Radek Zela
Měsíční putování po Indonésii a Malajsii – nejvyšší hora Bornea a Indonésie, činné sopky na Jávě a Bali, Penang hill na kole, Death hunters trail v džungli, zapomenuté chrámy … .

Těšíme se na setkání.
Chataři Martin @ Michal

Více informací na: www.ChataPrasiva.cz